Playboy interview
Přiblížil klasickou hudbu obyčejným lidem. Aniž snížil nároky na sebe jako houslového virtuózního houslového interpreta, ukázal, že i hudba dávno mrtvých velikánů, o kterých musí studenti k maturitě přečíst spoustu nudných učebnic, může být sakra zábavná.
1) Muzikanti to mívají lehčí u dívek a žen. Platí to i pro klasické hudebníky?
Možná ano. Záleží na tom, o které době mluvíme. V romantismu byli muzikanti a nejen oni, velmi bouřliví. Vzpomeňme na Paganiniho, který byl tak velkým milovníkem žen, že na to dokonce zaplatil svým životem, protože zemřel na syfilis. Ale i já jsem měl a stále mám mnoho fanynek a moc si toho vážím. Samozřejmě to souvisí i s tím, že ženy jsou vnímavější k něčemu krásnému, tedy i ke klasické hudbě. Nikdy jsem své slávy ale v tomto ohledu nezneužíval. A vlastně už si ani nepamatuji, jaké to v mých mladších letech bylo o)
2) Pomáhaly vám housle v tomto ohledu třeba během dospívání?
Housle mi spíš pomáhaly při rozchodech. Držely mne při práci. Věděl jsem totiž, že i když se s někým rozejdu, musím se připravit na další koncert. Takže jsem rozchody zvládal poměrně dobře. Zahrál jsem si nějakou krásnou melodii a hned mi bylo líp o).
3) Pomohla vám hra na housle i v seznámení s manželkou?
Housle přímo ne, ale samozřejmě v tom hrály roli. K našemu seznámení došlo díky Bářině tatínkovi, Jiřímu Kodetovi. Po jednom představení jsem mu napsal obdivný dopis, na který on krásně odpověděl. Po mnoha letech mi na nějaké akci Bára za tento dopis poděkovala. Pan Kodet byl už potom nemocný a nemohl přijít na koncert, kam jsem ho pozval. A tak místo něj přišla Bára. Celý koncert proplakala. Po čase jsem šel pana Kodeta ještě navštívit domu a vyvinulo se to tak, že jsem po jeho smrti u nich v rodině už zůstal.
4) Máte na tohle téma nějakou příhodu / příhody? :-)
5) Celá planeta právě teď bojuje s pandemií COVID-19. Mezi prvními odnesli karanténní opatření umělci – ze dne na den se zavřela divadla, kina, koncertní sály. Herci, zpěváci nebo muzikanti navíc nejsou zaměstnanci, propadávají se tedy sociální sítí a mnozí se najednou ocitli v existenční nouzi. Jak jste se s novou situací vypořádal vy?
Já začal pracovat ještě daleko víc. Seděl jsem celý den u počítače, vymýšlel projekty, koncerty. Dokončili jsme e-shop, začali psát newslettery o našich aktivitách…A jako jeden z prvních jsem začal streamovat. A to nejen večerní koncerty, ale také Hudební střípky pro děti. Každý všední den si připravuji cca 20minutové povídáni o hudbě, nástrojích, hudebních skladatelích.
6) Jak na vás konkrétně dolehla karanténní opatření?
V současné době mám zrušené nebo přesunuté všechny koncerty do konce května. Musel jsem odsunout nejen koncerty v ČR, ale také turné v USA, koncerty v Anglii a vypadá to, že ani mé koncertní léto se v zahraničí neuskuteční.
7) Spousta umělců se v dnešní nelehké době snaží potěšit lidi způsobem, který je v době karantény jediný možný – online přenosem pomocí internetu. Jak probíhají vaše Koncerty z obýváku?
Jsou to opravdové večerní koncerty. Mně nestačí streamovat jednu píseň nebo pustit záznam mého koncertu. Chtěl jsem být v kontaktu s lidmi a dopřát jim plnohodnotné vystoupení. I své publikum jsem požádal, aby se stejně jako já večerně oblékli. Po prvních streamech, které měly na Facebooku i 60tis zhlédnutí, jsem připravil naprosto unikátní cyklus koncertů Pavel Šporcl – 6x v obýváku. Využívám moderní techniky, hraji skladby pro sólové housle, ale používám i základy, na které hraju. Požádal jsem i kolegy, aby mi něco natočili a mohli jsme hrát spolu, i když nejsme fyzicky v jedné místnosti. Vysíláme zdarma na Facebooku, Instagramu i mém kanálu YouTube každé úterý a pátek. Záznam se pak uloží na našem stremovacím webu, kde se na něj mohou lidé po zakoupení virtuální vstupenky podívat. Tam pak budu občas streamovat i další koncerty, protože se také potřebuji nějak živit, než budu moct hrát pro lidi. A to nejen já, i umělci, které zastupuje moje agentura.
8) Jaká byla původní myšlenka, proč uspořádat tyto koncerty?
Aby se nikdo necítil sám. Ocitli jsme se v mimořádné situaci a já se chtěl propojit. Myslel jsem na všechny, nejen na své fanoušky. Moje myšlení ukázalo, že jdu správným směrem a určitě jsem v tomto směru jeden z nejaktivnějších.
9) Máte zpětnou vazbu, kolik diváků vaše koncerty poslouchá? Jste s projektem spokojený?
Samozřejmě. V současné době mám průměr zhlédnutí mých takřka hodinových koncertů kolem 35 tis. A pořadů pro děti asi 5 tis.
10) Plánujete další podobné projekty?
Nikdo neví, co přijde. Těžko teď předbíhat. Ale jsem člověk činorodý, takže určitě s něčím opět přijdu.