29. 8. 2013 Pavel Šporcl zahájí sezónu českou klasikou
I letos potěší své posluchače v desítce měst naší republiky, do kterých zavítá v rámci tradičního podzimního turné. Po dvouletém vybočení do jiných hudebních žánrů se na svých cestách napříč vlastí vrátí s hudbou blízkou jeho srdci. S novým koncertním programem Mé houslové legendy přiveze nejen právě vycházející desku, ale i s ní spojený příběh o české houslové škole a jejím světovém věhlasu. Povypráví o odkazu, který si velcí čeští houslisté po desítky let předávají z generace na generaci. Jako žák prof. Václava Snítila a přímý pokračovatel této školy naváže na své předchůdce a zahraje jejich překrásné, efektní skladby i vlastní kompozice pro housle a klavír.
Koncertní turné Pavla Šporcla naváže na jeho zbrusu nové CD My Violin Legends, které
20. září tohoto roku vydá nahrávací společnost Supraphon. Na této jedinečné nahrávce houslista představí kompozice velkých českých virtuózů a historii věhlasné české houslové školy: jejího zakladatele a autora světově uznávaných opusů Otakara Ševčíka (1852 – 1934), jeho žáků Jana Kubelík (1880 – 1940; otce dirigenta Rafaela Kubelíka)
a Jaroslava Kociana (1883 – 1950) A právě u Kociana studovali hru na housle mistři naší doby: Josef Suk (1929 – 2011; pravnuk hudebního skladatele Antonína Dvořáka) a Šporclův učitel prof. Václav Snítil. (narozen v roce 1928)
„Tituly na tuto desku jsem dlouho a pečlivě vybíral. Skladatelský odkaz českých houslistů je velmi obsáhlý. Jedná se spíše o přídavkové kousky, prskavky, ale velmi krásné a rozmanité. Mnohé skladby byly desítky let zapomenuty. Procházel jsem knihovny a archívy, notové materiály z 30. let minulého století. Některé byly netknuté, jiné s patinou časů a poznámkami jejich autorů nebo majitelů. Program jsem konzultoval s Václavem Snítilem a také díky jemu objevil nádherné kompozice. Představoval jsem si atmosféru minulých časů, kdy velcí čeští houslisté sbírali pocty v hudebních metropolích světa, často tam i pokládali pedagogické základy, na nichž dodnes staví jejich následovníci. Ve své době to byli skutečně všemi obdivované hvězdy,“ vypráví Pavel Šporcl. Novou desku virtuóz provede koncertně již na podzim, kdy vyrazí na turné Mé houslové legendy – Generali tour 2013 do Prahy, Hradce Králové, Českých Budějovic, Plzně, Teplic, Brna, Ostravy i Zlína. Pro všechny koncerty letos zvolil akustické sály. Pražský koncert provede v Dvořákově síni Rudolfina 29. listopadu letošního roku. Partnerem u klavíru mu bude dlouholetý kolega, vynikající hudebník a dirigent Petr Jiříkovský, s nímž nahrávku pro Supraphon také natočil.
V programu zazní díla i dalších slavných českých virtuózů Františka Ondříčka, Ferdinanda Lauba, Franze Drdly či Váši Příhody. Doplní ho Šporclovo bezprostředně milé vyprávění
o české houslové škole a jejich legendách.
Nejvýraznější český houslista - označovaný odbornými kritiky jako Paganini 21. století - Pavel Šporcl skládá poctu svým předchůdcům jako interpret i skladatel. Jeho kompozice Bohemian Nostalgie zazní v novém programu a je součástí právě vycházející desky jako hold velkým českým houslistům minulých dvou staletí a poselství pro další generace. Samo CD slibuje reprezentativní artikl tradiční české klasiky doma i v zahraničí.