16. 1. 2017 Pavel Šporcl vydává vlastní virtuózní variace české hymny Kde domov můj. Posluchače chce přimět k národní hrdosti
Skladba Kde domov můj, ze které se stala česká státní hymna, zazněla poprvé ve Stavovském divadle v roce 1834. Nyní nahrál houslista Pavel Šporcl virtuózní variace skladby pro sólové housle. Vydává? ji agentura ŠPORCL ARTS Agency v distribuci vydavatelství Supraphon.
V časech romantických virtuózů bylo běžné, že si interpret vybral známou melodii a na ni zkomponoval variace. To proto, aby se svému publiku zavděčil, ohromil ho nebo pobavil.
V minulém století si hudebníci většinou vypůjčili jednu ze známých a oblíbených árií. „Já jsem zvolil píseň Kde domov můj, a to především proto, abych na svých koncertech oslovil posluchače k národní hrdosti. Chtěl jsem jejím prostřednictvím vyjádřit své vnitřní pocity a vztah k této zemi. Je v ní láska, hrdost, ale i určité obavy. Zrcadlí vlastně i ohlédnutí do daleké historie v podobě citace písně Ktož jsú boží bojovníci. Mám Českou republiku opravdu rád a věřím, že stojí za to zde žít. A to i přesto, že se mi některé skutečnosti okolo nás nelíbí. Přál bych si, aby z této skladby lidé cítili pocity národní sounáležitosti, která je, myslím, velice potřebná,“ říká ke své kompozici Pavel Šporcl.
Intimní skladbu s hlubokým podtextem vnímá jako dosud nejnáročnější ve svém repertoáru. „Do virtuózních variací jsem vložil mnoho technicky nesmírně náročných obtížností. Troufám si tvrdit, že je to nejtěžší skladba v mém repertoáru. Přesto jsou tyto variace i mojí nejintimnější kompozicí,“ říká Pavel Šporcl. Slavné téma písně Kde domov můj si mohou posluchači stáhnout také jako vyzváněcí tón do mobilního telefonu.
Slavný houslista odehraje víc než sto koncertů ročně nejen doma, ale i v nejrůznějších koutech světa. V roce 2016 debutoval ve slavné newyorské Carnegie Hall, koncertoval i v dalších místech USA, v Mexiku, Koreji, Thajsku, Francii, Německu i sousedním Slovensku. Ze zahraničních cest se však vždy rád vrací domů a osobní pouto k rodným Čechám prezentuje svými nástroji a postoji. V rámci různých programů provádí na většině koncertů také vlastní virtuózní variace pro sólové housle, které zkomponoval na píseň Kde domov můj. Nejen interpretací tohoto technicky velice náročného a intonačně choulostivého díla, ale i vřelým vyprávěním podporuje ve svých českých posluchačích hrdost na zemi, ve které žijí. „Takové virtuózní dílo pro sólové housle nebylo napsáno za posledních sto let. Jeho návaznost na romantickou houslovou tradici je mimořádná,“ říká o skladbě Pavla Šporcla renomovaný hudební režisér Milan Puklický.
Vydání alba Kde domov můj odstartovalo současně spolupráci Pavla Šporcla s agenturou Czech Tourism, Českou centrálou cestovního ruchu, která bude v rámci uvažovaného tzv. ambassador programu oslovovat osobnosti nejen z kulturního, ale i sportovního a společenského prostředí. „Pavel Šporcl je bezesporu umělecký fenomén, jehož virtuozita a tvář jsou známy po celém světě. V případě tohoto počinu – vydání variací na naši hymnu – jsme se rádi připojili k myšlence povzbuzení národní hrdosti. Prostřednictvím tváře a výjimečného talentu pana Šporcla chceme všem připomenout tradici, historii a především současné české umění,“ dodává ke vzájemné spolupráci Martina Fišerová, vedoucí tiskového oddělení Czech Tourism.
Virtuózní variace Pavla Šporcla jsou k dostání v distribuci vydavatelství Supraphon - na? CD nosičích, na Supraphonline i dalších světových internetových obchodech. Během letošního roku vyjde také tiskem její notový zápis.
Píseň Kde domov můj pochází z divadelní hry Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka Josefa Kajetána Tyla. Hudbu složil František Škroup. Poprvé byla uvedena ve Stavovském divadle v Praze 21. prosince 1834. Později se stala českou národní hymnou.